Nie jest to na pewno jakieś dwu, trzy dniowe załamanie, apatia czy niechęć do pracy lub nauki. Objawy zniechęcenia do pracy, nauki, rannego wstania, kłopoty ze snem, nie przespane noce, jakieś lęki np. przed utratą pracy, niechęć do życia, trwające dłużej niż dwa tygodnie, to mogą być objawy choroby jaką jest depresja.
Z takimi objawami sam chory sobie nie poradzi i konieczna jest pomoc lekarska. Sama pomoc najbliższej rodziny jest bardzo potrzebna, ale ona nie wystarczy. Jak usłyszeć mogli przybyli słuchacze, przyczyny tej choroby mogą być genetyczne lub przyczynowe, np. utrata pracy czy strata kogoś bliskiego. Leczenie depresji, to długi okres. Czy to choroba tylko osób starszych?, Nie! Może ona dopaść każdego i w każdym wieku. Nie jest to choroba u której jednym z objawów jest agresja, aczkolwiek może się pojawiać u dzieci.
Wykład prowadziła Pani Anna Morawska, która jest pracownikiem TVP i jednocześnie autorką książek o depresji i nie tylko. Kilka z tych książek można było kupić na spotkaniu, z czego duża część słuchaczy chętnie skorzystała.
Wykład został zorganizowany w ramach IV edycji ogólnopolskiej kampanii obchodzonej 23 lutego 2017 “Nie oceniam. Akceptuję.”, która jest pierwszą kampanią poświęconą depresji u seniorów.
Autor: Michał Tybiszewski
Zapraszamy na następny wykład 13.03.2017 r. w Miedzichowie