Opowiedziana przez autorkę historia ma za swoje tło przełomowy okres początku lat 90-tych, a więc moment wielkich zmian w Europie. Przemiana ustrojowa w Polsce, upadek Muru Berlińskiego i konflikt bałkański- to właśnie okoliczności, w których poznajemy naszą bohaterkę. Samotną matkę dzielącą swoje życie między Niemcy i Polskę. Kiedy przez świat przetacza się konflikt, ona… realizuje marzenie i kupuje konia. A to dopiero początek.
Iwona Menzel „W poszukiwaniu zapachu snów”
Autorka opowiada o zmianach, jakie w latach 90-tych zaistniały w Polsce i Europie. Na tle tych wydarzeń poznajemy losy naszej bohaterki. Polka z wykształcenia architekt wyszła za mąż za obywatela Niemiec i tam zamieszkała. Związek ten nie przetrwał próby czasu i została sama z synem Jasiem. Przeżyła kilka nieudanych związków, więc postanowiła sama wychowywać syna. Mieszkając w Niemczech, jako wzięty architekt dzieliła czas między pracą, wychowaniem syna i częstymi podróżami do Polski do siostry Ewy i przyjaciółki Kasi.
Niespodziewanie poznaje Josha. Wydaje się on dla niej idealnym partnerem. Przezywa chwile szczęścia i rozczarowań. Spełnia jedno marzenie z dzieciństwa- kupuje konia.
Kupując konia o imieniu Lukrecja przeżywa szereg niepowodzeń i kłopotów.
Jej partner obsypuje ją kwiatami i różnego rodzaju przyjemnymi wyjazdami, lecz mieszka ciągle w domu z byłą żoną. W nocy otrzymuje tajemnicze telefony- zaczynają się kłopoty w życiu prywatnym. Po chwilach euforii następuje zwykła szara rzeczywistość.
Powieść ta przybliża nam okres przemian w kraju, stosunki polsko-niemieckie, ludzkie dramaty i losy zwykłego człowieka.
Autorka podarowała czytelnikom interesującą powieść- ukazując historie o ludziach związanych z przyrodą i zwierzętami- szczególnie końmi.
Danuta Liszkowska
Styczeń 2018
„W poszukiwaniu zapachu snów”
Autorka opowiada o swoich przeżyciach, o nieudanych małżeństwach i rozwodach. Wspomina o kilku krótszych i dłuższych związkach, które kończyły się rozstaniem. Przedstawia lata 90-te, w których zakończył się komunizm, a w Berlinie pada mur i zjednoczenie Niemiec.
Kiedy granice zostają otwarte, Polacy zaczynają wyjeżdżać do Niemiec do pracy, na zakupy i handel. Odwiedza swoją siostrę Ewę w Łosiankach (koło Warszawy), która mieszka na gospodarstwie, które staczało się w ruinę, sąsiedzi korzystali z sadu, uprawy ziemi na własne potrzeby, zostawiali wszystko, co im było niepotrzebne: stare samochody, deski pod płotem, ciągle ktoś „coś” pożyczał. A mąż Ewy, co rok miał nowe pomysły na interes, który kończył się niepowodzeniem.
Autorka opisuje życie małżeństwa Maxa z Igą, które po kilku latach zaczęło coraz bardziej się oddalać od siebie i żyć własnymi sprawami. Życie Kasi i Andrzeja, mieszkanie z teściową pod jednym dachem, też nie było łatwe, wychowując czwórkę dzieci musiała wiele wysłuchać pretensji i uwag od teściowej. Jej zamiłowanie do koni było tak ważne jak zajmowanie się rodziną. Podobne zamiłowanie do koni miała autorka. Kiedy postanowiła kupić konia, jej życie kręciło się wokół pracy, wychowania syna i ujeżdżania konia- Lukrecji. Później Conchita opisuje swoje przeżycia z ostatnim partnerem Joshem, wspólne wyjazdy do Wenecji, na Majorkę. Kochała go coraz bardziej, ale jego życie toczyło się miedzy domem, w którym mieszkał z byłą żoną Luizą. Nie chciał zrezygnować ze swojego dotychczasowego życia, a ona pragnęła być z nim w jego planach i w codziennym życiu. Zrezygnowana postanowiła opuścić kraj, w którym spędziła swoje dorosłe życie i zatęskniła za rodzinnym domem dziadka.
Janina Leśniczak
styczeń 2018