Browsing Category

Aktualności UTW

Aktualności, Aktualności UTW, Strona główna,

Bezpieczeństwo internetowe seniorów

W piątek, 30 stycznia, w Filii Biblioteki w Bolewicach, odbyło się spotkanie seniorów zamieszkujących naszą gminę z przedstawicielami Posterunku Policji w Miedzichowie.
Głównym tematem była kwestia bezpieczeństwa internetowego seniorów. Policjanci omówili zagrożenia związane z oszustwami online, wyłudzeniami oraz jak chronić swoje dane osobowe. Seniorzy mogli zadawać pytania i uzyskać praktyczne rady, jak unikać pułapek w sieci.
Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości i bezpieczeństwa starszych mieszkańców w korzystaniu z internetu.
Uczestnicy wyrazili wdzięczność za cenne informacje i wsparcie.

Aktualności, Aktualności UTW,

Tegoroczne wycieczki MUTW

Szanowni słuchacze Miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z przyjemnością przedstawiamy plan wyjazdów na rok 2026.
Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące terminów, miejsc oraz atrakcji, które na Państwa czekają podczas nadchodzących podróży.
*** Wyjazd do Szczecina
Termin: 28.04.2026
Opis: Wyjazd jednodniowy, szczegółowy plan wyjazdu oraz koszt będą podany w późniejszym terminie, możliwość zapisu na wyjazd już teraz
*** Wycieczka do Warszawy
Termin: 05-07.05.2026r.
Opis: Wyjazd trzydniowy, koszt ok. 850 zł, zapisy i wpłata pierwszej raty w wysokości 400 zł do końca lutego 2026, w programie m.in. wizyta w Sejmie
*** Wycieczka do Wrocławia
Termin: połowa sierpnia 2026
Opis: Wyjazd dwudniowy, szczegółowy plan oraz koszt wyjazdu będą podane w późniejszym terminie, możliwość zapisu na wyjazd już teraz
*** Pobyt nad morzem – Pogorzelica
Termin: 28.08-04.09.2026r.
Opis: Pobyt w OSW Bażyna (dom wczasowy Jeleń, cena za pobyt ok.1.820 zł + koszty transportu, w cenie: pobyt w pokojach dwuosobowych, śniadania, obiady i kolacje), więcej informacji na początku lutego
Serdecznie zapraszamy!
Udział w wyjazdach mogą brać osoby spoza MUTW.

Aktualności, Aktualności UTW, Strona główna,

Historie mniej znane

Dnia 19 stycznia 2026 r. w biblioteki w Miedzichowie gościliśmy Panią Katarzynę Sztubę-Frąckowiak, która wygłosiła prelekcje pt.: “Znani i nieznani pacjenci Szpitala Psychiatrycznego w Obrzycach”.

Pani Katarzyna jest historyczką, regionalistką i badaczką dziejów Ziemi Lubuskiej. Ukończyła studia magisterskie z historii i licencjackie z języka francuskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jest absolwentką studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Ukończyła także studia doktoranckie na Wydziale Historii UAM w Poznaniu. Od wielu lat zajmuje się historią szpitala psychiatrycznego w Obrzycach oraz losami jego pacjentów i personelu w XX wieku. Jest autorką publikacji i artykułów poświęconych lokalnej historii, z pasją odkrywająca zapomniane wątki przeszłości.

Podczas prelekcji można było wysłuchać historii Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu-Obrzycach, który jest nie tylko placówką medyczną, ale również jednym z miejsc pamięci w województwie lubuskim.

Szpital powstał w 1904 r. na gruntach byłego majątku ziemskiego rodziny Jokisch. Przeszedł drogę z placówki o profilu psychiatrycznym do ośrodka wielospecjalistycznego, w którym znajduje się również oddział rehabilitacji neurologicznej, oddział terapii uzależnienia od alkoholu, czy oddział leczenia zaburzeń nerwicowych i osobowości. Na przestrzeni dziejów szpitala miała miejsce także ciemna karta. Podczas II wojny światowej do Obrzyc przewieziono chore psychicznie osoby z głębi Niemiec. Nazistowska akcja T-4 – masowe morderstwa ponad 10 tys. osób chorych – była przeprowadzona w tymże szpitalu w latach 1940 -1941.

Pani Katarzyna jest autorką książek poświęconych historii szpitala w Obrzycach i jego pacjentów. Pierwsza wydana w 2024 roku nosi tyłuł „Od Obrawalde do Obrzyc 1904-2024. Historie prawdziwe”, druga – wydana rok później to „Szpital Psychiatryczny w Obrzycach 1904-1945. Cienie z przeszłości”. W przygotowaniu jest już kolejna, trzeci książka, która ukarze się jesienią tego roku. Wspólnie z mężem Rafałem Frąckowiakiem prowadzą Fundację Miejsce Pamięci Obrzyce/ Gedenkstätte Obrawalde.

Aktualności, Aktualności UTW, Strona główna,

Styczniowe spotkania DKK

Za nami pierwsze w tym roku spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, które działają przy naszych bibliotekach.

Pierwsze spotkanie odbyło się w 9 stycznia 2026 roku w bibliotece w Bolewicach, podczas którego uczestnicy rozmawiali o książce „Nadzieja od zwierząt”. Nowa powieść Agnieszki Kuchmister to pełna empatii gawęda o upływającym czasie, przemijaniu i naszym miejscu w świecie, który dzielimy z innymi czującymi istotami. Ta książka to powrót do świata tajemnic i głosów przeszłości. Jest to kontynuacja “Florentyny od kwiatów” – historii naznaczonej śmiercią, miłością i szaleństwem.

Natomiast 13 stycznia 2026 w gronie miedzichowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Miedzichowie, rozmawiano o książce „Polka w Korei”. Lektura stała się pretekstem do ciekawych rozmów o życiu w Korei Południowej, różnicach kulturowych i codzienności widzianej oczami Europejki. Uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami, porównywali realia koreańskie z polskimi i podkreślali, że książka inspiruje do poznawania świata i innych kultur.

Dziękujemy za spotkania i zapraszamy na kolejne!