Szykuje się nie lada okazja! Już w maju wybieramy się zwiedzać Toruń.
Termin: 20 maja 2023 r. (sobota)
Koszt: 250 zł – zaliczkę 100 zł trzeba wpłacić do końca marca, resztę (150 zł) do końca kwietnia.
W cenie wycieczki: sprawny przejazd (2. kierowców), autostrada, parkingi, ubezpieczenie, zwiedzanie z przewodnikiem, wypożyczenie audio, seans w Planetarium, dwudaniowa obiadokolacja i kawa.
ZAPISY I WPŁATY W BIBLIOTEKACH!
Toruń to jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego z wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO średniowiecznym zespołem miejskim, stanowi jeden z najważniejszych kulturowo-turystycznych ośrodków w Polsce. Miasto to powstało w XIII wieku, a jego założycielami byli rycerze spod znaku czarnego krzyża. Posiada niezwykle barwną i ciekawą historię. Prawa miejskie otrzymał w 1233 r. Zarówno w krzyżackich, jak i polskich czasach, Toruń odwiedzany był przez polskich królów. Gościł tu m.in Władysław Jagiełło czy król Kazimierz Jagiellończyk.
To tu urodził się Mikołaj Kopernik (Nicolaus Copernicus; 1473-1543) – astronom, matematyk, ekonomista, lekarz, duchowny – wszechstronny człowiek Renesansu; największy i najbardziej znany torunianin, jeden z nawybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości. Dziś Kopernik to jeden z największych atutów Torunia, nie tylko turystycznych, oraz najpowszechniejsze skojarzenie z tym miastem.
Toruń to także miasto piernika. Najstarszy znany przepis na piernik toruńskich pochodzi z książki medycznej p.t: „Compendium medicum auctum to iest: krotkie zebranie i opisanie chorob ichrożności, przyczyn, znakow, sposobow do leczenia także rożnych sposobow robienia Wodek, Oleykow, Julepow, Syrupow, Konfitur, Maści, Plastrow, i rożnych osobliwych rzeczy, na siedem traktatow rozdzielone (…)”.
Przez Toruń przebiega północny odcinek pieszego Europejskiego Szlaku Kulturowego – św. Jakuba. Camino de Santiago to najsłynniejszy obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy pielgrzymkowy szlak średniowiecznej Europy. Jego główna trasa biegła z Litwy, przez Polskę, Niemcy, Francję do Hiszpanii, a konkretnie do grobu św. Jakuba Apostoła w mieście Santiago de Compostela w Galicji.