Piątkowe popołudnie, 12 maja, spędziłyśmy w damskim gronie. Panie przybyły do filii biblioteki w Bolewicach na spotkanie z sommelierką Marleną Nowaczyk. Pani Marta na co dzień pracuje w firmie „Bartex” w Nowym Tomyślu.
A czy wiecie, kim jest sommelier? Samo słowo jest zapożyczone z francuskiego (Francja+wino – wiadomo), historycznie zaś wywodzi się od łacińskiego słowa określającego człowieka odpowiedzialnego za opiekę nad winem w trakcie transportu. Więc historycznie sommelier wiązał się z rolą bliską dzisiejszemu importerowi. Sommelier ma ogólną wiedzę na temat wina, jego produkcji, podawania i dopasowania wina do potraw. Wykorzystuje tę wiedzę do prowadzenia wyspecjalizowanych piwnic winiarskich, przygotowania kart win i wydania specjalistycznych książek lub pracy w restauracjach.
Podczas spotkania pn. „Degustacja smaków czyli jak podawać wino” prowadząca przybliżyła nam kilka ważnych zagadnień. Wśród nich wyjaśniła:
- W czym podawać wino? Tu nasuwa się prosta odpowiedź – w kieliszku. No tak, ale w jakim? Jest ich wiele rodzajów. Każde wino potrzebuje nieco miejsca, żeby uwolnić swoje aromaty, i żeby móc zakręcić kieliszkiem i napowietrzyć jego zawartość. Okazało się na szczęście, że nie trzeba kupować od razu 10 rodzajów kieliszków. Ważne jest, aby kieliszek nie był za mały i dawał taką możliwość.
- W jakiej temperaturze podawać wino? Kolejny istotny problem, który może zrujnować smak wina, to podawanie go w złej temperaturze. I tu uzyskaliśmy sporo informacji, ale najważniejsze, żeby pamiętać jedynie o tym, że wina białe i różowe bezwzględnie podajemy z lodówki – zimne. Wina czerwone możemy na wszelki wypadek umieścić na 15-20 minut w lodówce przed spożyciem.
- Do jakich dań, jaki rodzaj wina? Warto zwrócić uwagę na to, jakie wino podajemy do danej potrawy. Złe połączenie zaburzy smak zarówno wina jak i jedzenia. Podstawowa i najprostsza do zapamiętania reguła zaleca, aby „ciężar” wina dopasować do „ciężaru” głównego składnika potrawy. W praktyce oznacza to, że np. czerwone mięso podajemy w towarzystwie czerwonego wina, a ryby lub owoce morza zestawiamy z winem białym. Bardzo słodkie białe wina idealnie komponują się z ciastami, deserami czekoladowymi oraz ze słodkościami, w których jednym ze składników jest krem lub śmietana. Taki sposób łączenia jest najłatwiejszy do zapamiętania.
- Jakie są rodzaje wina, skąd bierze się jego kolor, a także, jeśli ktoś chce samodzielnie je wytwarzać – w jakim okresie zbierać owoce? Jakie regiony obfitują w winiarnie etc. Niewątpliwie każde z win ma swój wyjątkowy smak i aromat, a na całym świecie znajdziemy różne ich rodzaje.
Uczestniczki spotkania miały również okazję skosztować wytrawnego wina białego i czerwonego oraz słodkiego różowego. Był to niezwykle mile spędzony czas, który przybliżył nam kilka ważnych kwestii z zakresu serwowania i spożywania tego wyjątkowego trunku.
![](http://biblioteka-miedzichowo.pl/wp-content/uploads/2023/05/07-2-1024x320.jpg)