Drodzy Czytelnicy! Dziś obchodzimy Dzień Matki. W naszej bibliotece znajduje się wiele książek mówiących o mamach, o ich problemach, marzeniach, fantastycznych przygodach. Także o tym jak wspaniałymi osobami są, zarówno dla swoich pociech, jak i dla innych. Dziś przedstawiamy jedne z najpiękniejszych książeczek z mamą w roli głównej i nie tylko.
„Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej
Wszystkie mamy codziennie dokonują zwykłych-niezwykłych rzeczy, są dla swoich dzieci superbohaterkami, które potrafią zamienić każdy dzień we wspaniałą przygodę, zamienić zwykłą rzecz w niebanalną zabawkę oraz sprawić, by dziecko czuło się ważne i kochane. Takie z nich czarodziejki! Bardzo mądra książeczka.
Seria „Mama Mu” – Jujja Wieslander
„Mama Mu” to przygody szalonej, wyzwolonej krowy, która wie, że nie ma rzeczy niemożliwych, więc jeśli krowa czegoś bardzo chce, to na pewno tego dokona, na przykład nauczy się jeździć na rowerze, chodzić po drzewie (ale i spadać z niego). Wraz z Panem Wroną prowadzą przezabawne dialogi i przeżywają nietypowe przygody. Rewelacyjna zabawa dla dzieci i dorosłych.
„Jak mama została Indianką” – Ulf Stark, Mati Lepp
Mama zajęta smażeniem kotletów, praniem, sprzątaniem, na prośbę synka zostawia te wszystkie codzienne obowiązki, przemienia się w Indiankę i spędza z nim wspaniałe popołudnie. Dzięki czemu więź między nimi umacnia się coraz bardziej. Książka mądra zarówno dla dzieci jak i zabieganych mam.
Dorzucamy jeszcze ,,Muminki ” – Tove Jansson ze słynną Mamą Muminka
Jedną z bohaterek serii książek Tove Jansson opowiadających o Muminkach jest właśnie wspaniała Mamusia Muminka. Do jej cech charakterystycznych należą: niezwykła cierpliwość, wyrozumiałość, gościnność, oddanie rodzinie, oraz fakt, iż zawsze nosi przy sobie torebkę i fartuszek w paski. Jest także bardzo czuła, miła i dobra jak powinna być każda mamusia.
,,Tsatsiki i Mamuśka ” – Moni Nilsson
Tsatsiki to dość niezwykłe imię, ale sam Tsatsiki-Tsatsiki Johansson jest zupełnie zwyczajnym chłopcem. No, może z wyjątkiem tego, że jego mama, zwana czule Mamuśką, gra na basie w zespole rockowym, a jego tata jest poławiaczem ośmiornic, mieszka w Grecji i nawet nie wie o istnieniu swojego syna.
Tak naprawdę polecamy waszej uwadze cała serię o Tsatsikim. 😉
,,Mamo, co by było, gdyby? Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy ” – Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska
To książka nie tylko dla mam, ale dla wszystkich rodziców, bo przecież pytanie zawarte w tytule zna każdy rodzic kilkulatka. Wystarczy fragment rozmowy dorosłych czy wiadomości w radiu i już się pojawiają. Trudne pytania. Całkiem niedziecięca z pozoru chęć rozmowy na tematy, które wydają się nam zupełnie nieodpowiednie dla kilkulatka. O śmierć, chorobę, przyczyny, dla których na świecie istnieje zło, albo o seks. Często ciężko jest na takie pytania odpowiedzieć. Minuty mijają, malec czeka z rozdziawioną buzią, a rodzic panikuje, bo jak to tak – rozmawiać z maluchem o takich rzeczach? Jeśli nie wiecie, sięgnijcie po tę właśnie książkę.
,, Matka Polka – Anne Applebaum” – Paweł Potoroczyn
Książka „Matka Polka” to opowieść o życiu Anne Applebaum, jej rodzinie i pracy. Dziennikarka rozmawia z Pawłem Potoroczynem o pracy w archiwach nad książkami o gułagach i Wielkim Głodzie. Po raz pierwszy dzieli się także przemyśleniami na temat prywatnych wyborów. Odkrywa przed czytelnikami swoje pasje. Opisuje procesy kształtujące nasz świat i wyjaśnia, dlaczego zdecydowała się zamieszkać w Polsce. Rozmowy, które złożyły się na tę książkę, zostały nagrane w 2019 roku w Chobielinie pod Bydgoszczą, gdzie Applebaum odnalazła dom.